Недоволни бургазлии твърдят, че ятата връхлитат като вихрушка по няколко пъти на ден над площад "Тройката", съобщава faragency.bg.

Птиците кацат вкупом върху плодните дръвчета и омитат останалите след ветровете плодове, а изпражненията им съсипват боята на колите и петната от тях не могат да се изчистят.

Градът е побелял, но не от сняг, а от изпражнения, твърдят очевидци.

Освен това птиците всяват доста страх у кучетата и другите домашни животни. Някои хора се оплакват от постоянния шум, а други се паникьосват, виждайки в това някаква поличба.

Преди няколко години от община Бургас монтираха устройства, възпроизвеждащи писък на хищни животни, който плаши многобройните ята от косери и гарги.

До тази мярка се стигна след дългогодишните жалби от живеещите в този район. Към момента те са общо три и са разположени по ул. „Александровска”.

Писъци на ястреби, соколи и кукумявки трябва да гонят птичите нашествия.

Живеещите в района около Стоматологията бяха подложени на тормоз в продължение на години, тъй като там се събираха ята чавки и замърсяваха сгради и търговски обекти.

„В момента косери има в целия град и не само при нас. Основният проблем е, че няма храна, тъй като тази година реколтата беше много слаба, грозде няма заради дъждовете”, сподели Радостина Ценова от фондация „Биоразнообразие”.

Птиците са се преместили в града и се хранят основно с плодовете на различни декоративни видове.

Честа практика на бургазлии, които решават сами да се справят с проблема, е да стрелят с въздушни пушки по птиците. До скоро еколозите са получавали множество сигнали за подобни случаи, но в последните месеци такива липсват.

"Имали сме много случаи, както в морската градина, така и по комплексите, но напоследък това отшумя", добавя Ценова.

Природозащитниците са на мнение, че основният проблем е в нарушената хранителна верига. Липсата на хищни птици, които да се справят с досадните за бургазлии скорци, благоприятства за огромните ята, които връхлитат града.