Това стана, след като ръководството на мината изплати заплатите на работниците за месец октомври и преведе по 550 лева аванс за месец ноември, съобщи БНР.

Тази сутрин 43-ма миньори, които снощи влезли в рудника за нощна смяна, останаха на 300 метра под земята и обявиха, че няма да излязат, докато не получат неизплатените си заплати.

"Не знаем вече по какъв начин да си поискаме парите", заяви машинистът Недялко Димитров.

Този път стачката бе без предупреждение, а причината бе, че работниците трябвало да получат заплати на 15 декември, но това не се е случило.

"В края на краищата не търсят някаква милостиня, някакво подаяние. Хората си искат заработеното и съвсем нормално – идват празници, а никаква чуваемост от никъде. Не може едно и също постоянно лъгане и да се подиграват с труда им”, заяви пред "Фокус" синдикалният лидер на КНСБ в мината Чавдар Миколашев.

Последното плащане на миньорите е било през октомври, когато те са получили аванс в размер на 350 лв.

Липсата на пари за заплати във въгледобивния сектор е заради неуспешните усилия на НЕК да се издължи на топлоцентралите, които на свой ред дължат пари на мините.
Мина "Черно море" е длъжник на енергодружества и частни фирми, а работниците са категорични, че този път няма да излязат, докато не получат заплатите си.

Изпълнителният директор на мината обясни пред Нова телевизия, че сумата, която трябва да получи, за да може да изплати всички възнаграждения, е 510 000 лева.

Към обяд от пресцентъра на КНСБ обявиха, че след оказания синдикален натиск „Топлофикация Сливен“ ЕАД ще преведе сума в размер на 360 000 лв., с която ще бъдат изплатени остатъкът от заплатите на миньорите за октомври и аванс в размер на 550 лева на човек за ноември.

Това стана факт малко по-късно и преди 14 ч. стачкуващите миньори напуснаха забоите. Работниците прекратиха протеста си, след като ръководството на мината изплати заплатите им за октомври и преведе по 550 лева аванс за ноември.

През юли кипърска фирма стана собственик на бургаската Мина „Черно море”, припомня местният сайт "Е-Бургас". Преди това рудникът бе собственост на сейшелски офшорни компании, зад които се предполагаше, че стои бизнесменът Христо Ковачки. Според последни данни обаче, става въпрос за обикновена пререгистрация, като отново Ковачки е собственик на компанията.

В средата на септември 59 миньори от "Черно море" прекараха около 45 часа на 300 метра под земята, като 2-ма бяха откарани в болница. Те стачкуваха заради неизплатени заплати. Едва след като две месечни възнаграждения им бяха преведени, работниците излязоха от забоите.