Това съобщиха от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Бургас. Други три екземпляра от ятото пострадали птици са спасени и изпратени за лечение и възстановяване в "Спасителен център за диви животни", Стара Загора. Един от екземплярите след оказана първа помощ, е освободен на подходящо място в природата.

Всички са млади екземпляри от вида розов пеликан и са открити след подадени в РИОСВ-Бургас сигнали. Розовият пеликан се наблюдава на големи струпвания в района на Бургаските езера - места за почивка по време на пролетната и есенната миграция.

Мъртвите птици са намерени под далекопроводи, по телата им има външни наранявания, поради което за вероятна причина за смъртта се счита сблъсък с електропреносната мрежа. Взетите биологични проби от загиналите през първата седмица птици са отрицателни за наличие на птичи грип.

РИОСВ-Бургас организира работна среща в началото на следващата седмица със собствениците на електропреносните съоръжения, в която ще участват и представители на фондация "Биоразнообразие" и Дружеството за защита на птиците, за набелязване и предприемане на спешни мерки с цел предотвратяване на подобни последствия за мигриращите видове птици.

Двата вида пеликани - розов и къдроглав, които се срещат в България, са защитени от Закона за билогичното разнообразие. При намиране на екземпляри в безпомощно състояние от защитени видове, гражданите са длъжни да уведомят РИОСВ.

В зависимост от състоянието им, животните се изпращат на лечение или за отглеждане в зоологически градини, спасителни центрове, а в случай, че няма очевидни пречки за тяхното оцеляване, се пускат в природата.