Това каза Пейчо Желязков, бивш кметски наместник на с. Граничар, община Средец, пред "Фокус".

Той посочи, че през септември миналата година започнала работата по изграждането на мрежата през село Граничар по посока с. Евронозово и с. Белеврен. Това продължило до преди около месец-два и през това време там се стоварила много тежка верижна техника – булдозери, валяци, багери, които преминавали през село Граничар.

"На ден минаваха по 10-15 бетоновоза и 15-20 самосвала с чакъл. Всичко това премина през селото, а нашата пътна мрежа не е пригодена за такива тежки товари и това се вижда”, обясни Желязков.

Той посочи, че машините са се стоварвали на площада и от там на самоход са тръгвали нагоре към границата.

"Накрая хвърлиха само един чувал чакъл, разстлаха го и толкоз. Като дойдат есента и зимата всичко ще се разкаля”, отбеляза бившият кметски наместник на селото.

„Съгласен съм че това съоръжение трябва да се изгради, но който започна да изгражда това съоръжение, трябваше да помисли, че ще нанесе поразии и по пътищата на селата и да се предвидят средства, за да се възстанови пътната мрежа. Ние сме толкова запустяващи села, че ако продължаваме по този начин да рушим още повече, селата ще загинат - без път знаете едно село какво е”, коментира той.

По думите му Община Средец не може да осигури средства за ремонт на пътя, тъй като е сред най-бедните общини, а освен това кметът няма вина за случилото се. Според Желязков нямат вина и фирмите, които работят по оградата на границата, защото те изпълняват работата, за която им се плаща.

„Това нещо трябваше да го предвиди областният управител, защото той отговаря за изграждането на оградното съоръжение”, коментира Желязков.

По думите му именно областният управител може да постави въпроса на по-високо ниво и да обърне внимание, че има нанесени щети и да поиска отпускане на средства за възстановяване на пътищата.

„Това трябваше да стане досега и още не е късно да се действа”, отбеляза бившият кметски наместник на селото.

По думите му ремонтът може да възлезе на около 50-100 хил. лв., и дори повече.

Големите работи са извън селото - разбит е пътя, на места дори е непроходим, дупките са големи и ще стават още по-големи, ако не се предприемат мерки да се оправят, уточни Желязков.