Според вносителите на докладната функциите на омбудсмана са никакви, той играел ролята на пощенска кутия и нямал никакви правомощия.

„Или помислете да му увеличим правомощията, или няма никаква полза от него“, заяви Ангел Божидаров от НФСБ, цитиран от Топновини.бг.

Думите му бяха подкрепени от колегата му и зам.-председател на местния парламент Георги Дражев.

"Тази длъжност играе роля на отдушник, душеприказчик. Тя създава илюзията, че човек, отивайки при омбудсмана, то той може да му реши даден проблем. Това обаче не е вярно. Всеки от общинските съветници има повече правомощия от него. Ако му дадем повече правомощия, то тогава общественият посредник би имал важна роля. Сега омбудсманът не е в състояние да реши конкретни проблеми“, каза Дражев.

Бойчо Георгиев от ГЕРБ предложи да се изчакат законодателните промени в Народното събрание, тогава да се решава за обществения посредник.

Евгений Мосинов от БСП обаче бе на друго мнение.

"Мисля, че омбудсманът е възможност за гражданите да имат достъп до властта. Ако хората не отидат при него, то те ще отидат пред вратата на кмета. Затова омбудсманът има важна функция. Истината е, че не можем да намерим достоен бургазлия за омбудсман, затова искаме да закрием длъжността, което е нелогично“, каза Мосинов.

Георги Манев от СЕК също заяви, че проблемът е, че не може да се намери убедителна фигура за тази длъжност. Според него бюджетът за омбудсмана никак не е малък - с него може да се построи една детска градина. Затова по-добре да няма такава длъжност.

В крайна сметка само шестима съветници подкрепиха предложението за закриване на длъжността на обществения посредник в Бургас, 22-ма гласуваха "против", а 13 се въздържаха.