Често при подготовката преди празниците, както и в празничните дни бдителността на хората е намалена, а от това невнимание се възползват измамници, джебчии и крадци.

Внимавайте за измамници

През празничните дни измамниците са особено активни, разчитайки на приповдигнатото настроение и намалената бдителност у хората. Измамниците използват различни начини - по телефона, директно на улицата или в домовете на гражданите, като се представят за различни хора - близки роднини, лекари, полицаи, социални служители, служители в агенции, банки и други. Във всички случаи целта им е една - да вземат колкото се може повече пари от своите жертви.

В различните сценарии измамниците искат:
- пари за спешна операция на близък, за ваксина срещу свински грип и др.;
- пари за капариране на скъпа техника;
- пари за освобождаване на колетни пратки от чужбина;
- внасяне на пари за гаранция при катастрофа с пострадал;
- закупуване и зареждане на ваучери за мобилни телефони;
- пари за получаване на стока, поръчана от близък човек;

Някои измами са придружени и с кражби. В тези случаи злонамерените хора имат достъп до жилището на своята жертва. Примерите са много: "Мними врачки, които развалят магии", "Мними служители, който уж ще съдействат за увеличение на доходите ви или за получаване на европейски средства за ремонт и саниране на жилището".

Запомнете: В никакъв случай да не се изпълняват указания, в които се искат пари по телефона, независимо кой и по какъв повод отправя искането. Не се доверявайте и не предоставяйте лични данни на непознати.

При подобни случаи и при възникване на каквито и да е съмнения, първо се свържете с близките си, след това сигнализирайте на тел. 112 или потърсете помощ в местното полицейско управление. Проверете информацията.

Пазете се от джебчии

Статистиката сочи, че често кражбите са провокирани от оставен без надзор багаж - скъпи вещи, поставени в колички за пазаруване, пари и документи в дреха на закачалка в заведение.

Джебчиите използват струпването на хора в търговските обекти, транспортната мрежа, църковните храмове и местата за провеждане на масови мероприятия. Те се сливат с тълпата и умело пребъркват джобове и чанти. Обект на кражбите им, са основно портмонета и телефони от преметнати през рамо дамски чанти и външни джобове на дрехи със свободна кройка. Жертви на джебчийска кражба стават и мъже, носещи портфейли в задният джоб на панталоните.

Ако носите в себе си голяма сума пари, по-добре я разделете на няколко части и ги сложете на различни места в чантата или във вътрешни джобове на дрехите си.

Попаднете ли сред група хора, задължително притиснете чантата към себе си.

Не оставяйте личните си вещи без наздор, дори когато сте в компания и използвате количка в търговски обекти.

Ако усетите допир до тялото си или опъване на чантата, обърнете се рязко назад, за да огледате добре нападателя - ако все пак сте станали жертва на кражба, доброто описание на извършителя ще улесни работата на полицията при разкриване на престъплението.

За да бъде разкрита или пресечена джебчийската кражба, особено важно е незабавното сигнализиране на полицията - на тел.112 или в местното полицейско управление.

Ако отсъствате от дома

Не съобщавайте за намерението да отсъствате от дома си по време на празниците на много хора, още по-малко в социалните мрежи. Предупредете и децата си да не го правят. Не бързайте да споделяте информация в социалните мрежи.

Ако ще отсъствате няколко дни, не забравяйте да проверите дали всички врати и прозорци са затворени и помолете съседи да наглеждат дома ви. При възможност е добре да бъде активирана сигнално-охранителна система или видеонаблюдение.

Не оставяйте в дома си големи суми пари. Семейните ценности и скъпи вещи можете да оставите на съхранение при близки или надеждни познати.

Преди да потеглите на път оставете на доверен човек телефон, на който може да се установи връзка с вас при нужда.

Ако забележите лица със съмнително поведение във входа или по стълбите на жилищната сграда, незабавното сигнализирайте на полицията - на тел.112 или направо в местното полицейското управление.